Orman İzinleri

Orman izinleri, orman kanunu içerisinde yer almaktadır. Bu izin alınan 3831 numaralı yasa ile belirlenmiştir. Ön izin ve kesin izin gibi 2 adımla tanımlanmaktadır. Belgelerin tamamlanması sonuncu belli bedellerle verilecek bir kişinin belirli makamlar tarafından incelenme ve değerlendirmesi alındıktan sonra izin alınacak olan bölgenin neden olduğu tespit edilmesi gerekir. Daha sonrasında izin için özellikle kamuya karşı fayda şartı aranmaktadır. Verilen bütün şartların uygunluğunun tespitinin yapıldığını sonra gereklidir. Bu şekilde işleminin yapılması tamamlanabilir.

ORMAN İZİNLERİ HANGİ MAKSATLA VERİLİR ?

Orman izinleri yasanın da görmüş olduğu şekilde verilmektedir. Buna bağlı olarak sistemler için belirli şartlar aranmaktadır. Şimdi sizlere bu şartlarının neler olduğunu genel anlamda anlatmaya çalışacağız.

  • Köprü, yol, viyadük, tünel, demiryolu ve hava alanı gibi tesislerin oluşturulmasına karar verildiğinde bunlar için izin alınması durumu olabilir. Bu konuda kamu yararı göz önünde tutulur. Sonuçta halkın kullanacağı alanlar oluşturulmaktadır. Bu yüzden gerekli çalışmalar dahilinde izin alınma hakkı bulunmaktadır.
  • Telefon hatları, baz istasyonları, ölçüm merkezleri gibi tesisler yapılacağı zaman yine aynı şekilde böyle bir izne başvuruda bulunabilir. Az önce de bahsettiğimiz gibi zaten konuyu faydalı olan şartı aranmaktadır.
  • Özellikle doğalgaz boru hattı, tesisleri ve atık su merkezlerinde arayıp tesisler için yine aynı şekilde izin başvurusu yapılabilir. Halk çıkarları bu noktada ön plana çıkar ve buna bağlı olarak oluşum sistemi karşımıza çıkmış olur.
  • Kamuya fayda sağlayabilecek olan spor sahası, spor salonları, dini eğitim tesisleri gibi yerler ve aynı şekilde orman üzerinden izin için başvuruda bulunarak bunların almasını sağlayabilir.
  • Doğalgaz arama ve petrol arama ile ilgili olarak belgelere sahip olan kuruluşlar, kamyon fayda sağlaması ile birlikte aynı zamanda da bu konuda orman üzerinden izne başvurma hakkına sahiptir. Bu alt yapının kurulması ve halkın faydası göz önünde bulundurularak işlem yapılabilir. Buna bağlı olarak da işlemlerin tamamlanması da sağlanabilir.

ORMAN İZİNLERİ NASIL ALINIR ?

Orman izinleri ile ilgili olarak elbette ki iznin alım şartları durumu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu için başvurular da Orman Mühendisleri içerisinde odası içerisinden alınmaktadır. Dosya içerisinde ağaç, röleve çizelgesi, ÇED belgeleri, koordinat, özet çizelgeleri, gerekli amenajman haritaları, durum planları ve kadastro haritası bulunur. Kurulacak olan tesis ile alakalı olarak bu standart belgelerin yanı sıra aynı zamanda ruhsatlar ve ek belgeler isteme hakkı bulunmaktadır. Örneğin define arama işlemi için define arama izni isteyenler aynı zamanda da ruhsat göstermek zorundadırlar. Balık üretimi yapmak için bu izni talep edenler bu durumda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onaylanmış bir fizibilite raporu götürmeleri gerekir. Bu sistemler dahilinde ancak net şekilde sonuçlar alınabilir. Bu fizibilite çalışmalarının sunulması için de doğru çalışmaların yapılması ve çevre danışmanlık firmalarının desteğini almak olacaktır.

Özel Ağaçlandırma hizmetimiz hakkında detaylı bilgiye linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ORMAN İZİNLERİ DANIŞMANLIK

Birizin Çevre Danışmanlık uzman mühendis kadrosu ile Orman İzinleri faaliyetleri kapsamında hizmetinizdeyiz. Orman İzinleri yönetmeliği kapsamında hizmet almak ve detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıda yazan telefon numaraları ya da İLETİŞİM sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Orman İzinleri faaliyetleri Birizin Ormancılık LTD. ŞTİ. uzman mühendisleri tarafından sağlanmaktadır.